GUINNESS 2017., Austrija

ARCTIC BREATH

Pod ledenim pokrivačem debljine 31 cm i na temperaturi od samo 2 stupnja Celzija, Lidija Lijić je oborila postojeći Guinnessov rekord u disciplini ronjenje na dah ispod leda s perajama u daljinu na jezeru Weissensee, Austrija.

„Uvjeti za ronjenje su bili dobri, a zahvaljujući odličnoj organizaciji i sigurnosnim uvjetima osjećala sam se sigurno. U početku mi je bilo hladno, međutim isplatilo se jer sam postavila novi Guinnessov rekord“ rekla je Lidija Lijić.

Splićanka Lidija Lijić, višestruka svjetska rekorderka u ronjenju na dah, europska i svjetska prvakinja, instruktorica ronjenja na dah, svojoj renomiranoj ronilačkoj karijeri pridružila je i Guinnessove rekorde u ronjenju na dah ispod leda.
U disciplini dinamika ronjenje na dah ispod leda s perajama u daljinu oborila je postojeći rekord koji je iznosio 120 metara i postavila jedan novi od 123 metra.

Multisportaš Vitomir Maričić, zadnjih godina aktivan u globalnim ekstremno sportskim i pustolovnim projektima pokušao je oboriti muški Guinnessov rekord u disciplini ronjenje na dah ispod leda s perajama u daljinu koji trenutno iznosi 152,5 metra, međutim isto nije bilo moguće u prvom pokušaju zbog ograničenih vremenskih uvjeta.

Prvi rekord u ronjenju na dah ispod leda u tandemu s perajama u daljinu od 50 metara postavili su Lidija Lijić i Vitomir Maričić.

„Tandem se je pokazao puno kompleksnijim od strane sigurnosti i usklađivanja dvoje ronioca pod vodom, nego što se je činilo u početku“, istaknuo je Vitomir Maričić.

Ovo je bio njihov prvi uron ispod leda, a po svemu sudeći ne i zadnji, jer nakon samo nekoliko mjeseci priprema postigli su fantastičan rezultat u tandemu.

„Vidljivost ispod leda je bila manja od 5 metara. Ukupno je otvoreno 10 rupa na trasi ronjenja, a ispod leda je potegnuto 160 metara konopa koji je označavao trasu ronjenja. Osam sigurnosnih ronioca Nemo-Adria Rescue Teama pokrivalo je trasu ronjenja, od toga dvoje ronioca na podvodnim skuterima“, rekao je Davor Ostrman Oscar, voditelj Nemo-Adria Rescue Teama.

Vanjsko osoblje iz Hrvatskog Crvenog križa bilo je u pripravnosti kao i specijalni medicinski tim iz Thalassotherapije Opatija.

Organizator projekta ARCTIC BREATH je tvrtka Nemo Adria koja ima već nekoliko Guinnessa u organizaciji, a uz veliku podršku Agencije Promocija ronjenja.

Sve to naravno ne bi bilo moguće bez pokrovitelja Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice grada Zagreba, Hrvatskog Crvenog križa, Thalassotherapije Opatija, sponzora ACI Marine, MUSTO, Smartson, ORIS-a, te medijskog pokrovitelja SCUBAlife i podrške ronilačkog centra yachtdiver.at s Weissenseea, Austrija.

Za fotografije zaslužan je podvodni fotograf Damir Zurub, aktualni svjetski prvak u podvodnoj fotografiji.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.